Stresli Baba Çocuğun Gelişimini Etkiliyor

Stresli Baba Çocuğun Gelişimini Etkiliyor

730 dan fazla aile ile yapılan çalışmaya göre, ebeveynlikle ilgili yüksek stres skorları bulunan babaların çocuklarının dil gelişiminin daha zayıf olduğu, bu çocukların diğer çocuklara göre öğrenme, dikkatini verme neden sonuç ilişkisini bulmada daha düşük puanlar aldığı bulunmuş.

Çocukların gelişim süreci ile annenin etkisi üzerinde birçok çalışma varken son zamanlarda babanın çocuğun gelişimine etkisi daha fazla araştırılmaktadır. Ve daha önce yapılan çalışmalarda erken çocukluk döneminde babanın dil becerileri, duygusal gelişimleri, davranış problemleri hatta depresyon üzerine etkilerinin olduğu ortaya konmuş.

Tabii artık zaman değişti…. Şu anki babalar daha fazla evde kalmakta ve ebeveynlik üzerinde daha fazla pay almaktalar. Çalışmaya katılan ve stres düzeyi yüksek babaların çoğunlukla ‘Çocuğuma nasıl davranacağım konusunda sıkışmış hissediyorum’ ve ‘Bazen çocuğumun beni sevmediğini düşünüyorum’ gibi cümlelerle kendilerini ifade etmekteler. Ve çalışma sonucunda da babanın stres düzeyinin çocuklarını dil gelişimi ve kognitif gelişimini etkilediği bulunmuş.

Babanın kronik olarak stresli veya depresyon belirtileri olduğu ailelerde erken ve geç çocukluk döneminde daha fazla davranış problemlerine neden olduğu bulunmuş.
Babaların annelere göre çocuklarıyla oynarken çocukları keşfetme, güvenli risk alma konusunda daha fazla destekledikleri bilinmekte. Babaların çocuklarına cesaret vermesi çocukların konuşma ve düzgün ifadelerini artırmakta.

Sonuç olarak, babalara şöyle bir mesaj verelim !!
Kendinizi nasıl hissettiğiniz ve nasıl olduğunuz çocuğunuzu etkilemekte. Çocuklarınız için önemlisiniz bu yüzden kendinize iyi bakmak zorundasınız. Ayrıca bir sıkıntınız veya probleminizin olması halinde ihtiyaç hissedildiğinde yardım aramayı unutmamalılar. Ayrıca çocuğunuzla oyun oynamak veya onunla kitap okumak sizin de stresinizi dağıtabilmekte!!