Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuzla İletişim Kurmak

Okul Öncesi Dönemde Çocuğunuzla İletişim Kurmak

  1. Konuşma içeriğinde durumu net ve somut olarak belirtin.

‘Elbiseni getir’, ‘Burayı boya’ ‘arkadaşını çağır’ gibi. Tek bir durum çağrıştıran cümleler kurun.

-Çocuğunuzla konuşurken soyut ve uzun cümle asla kurmayın.

‘Akıllı ol’, ‘yaramazlık yapma’ ‘beni üzme’ ‘beni kırıyorsun’ oğlum, paşam, canım, birtanem, annesi’ gibi lafları kullanmayın. Bunları söylerken birşey anlatmaya çalışıyorsanız sizi dinlemezler. 

-Ona uzun uzun nedeni anlatmayın, uzun uzun örneklemeyin hele nasihat hiç vermeyin. 

 ‘böyle yaparsan arkadaşların seni sevmez”öğretmenine ne dersin?’ ‘Sen böyle yemek yemezsen büyüyemezsin, pilot olamazsın, boyun uzamaz’ gibi cümleler işe yaramaz. 

Onun yerine yemek yemesi gerektiğinde ‘kendini tok hissedinceye kadar ye. Sofraya bizimle oturmanı istiyorum. ‘ diyebilirsiniz.

2. Çocuğunuzla iletişimde iken sadece aklınızdaki konuyu konuşun. Diğer konuları karıştırmayın. Bu konuştuğunuz konunun önemini azaltır hem de kafa karıştırabilir.

3. Direttiğinde, öfkelendiğinde, üstelediğinde ‘niye böyle yapıyorsun?’ demeyin. Niyesi yoktur, nedenini bilemez, cevabı yoktur. Siz ondan daha iyi biliyorsunuzdur. Böyle bir sıkıntı hallerinde sizin sakin ve soğukkanlı kalmanız şarttır.

Sonra konuşabilirsiniz. Onu ikna ve teselli etmeye o vakitte kesinlikle kalkışmayın, yangına körükle gitmeyin.  

4.Sizi dinlemesi için en önemli şart sizin de onu dinlemenizdir. Dinlenilen anlaşılmaya çalışılan çocuk kabul gördüğünü anladığında iletişime açık hale gelir.

Örneğin dışarda bir yere gittiğinizde gördüğü oyuncağı almak için ağlayan çocuğunuza yemek yemesi gerektiğini anlatmayın.

‘O oyuncağı istiyorsun, anladım. Çok güzel, ben de sevdim. Alabiliriz / Şuanda onu alamayız. Ama yemek saati için buraya gelmiştik ve birlikte köfte yiyeceğiz’ deyip hem onu anladığınızı gösterecek hem de kendi konunuza sonra geçerek kendini ifade edebilirsiniz.

Onun yerine

‘hayır olmaz, şimdi yemek zamanı, hiçbirşey yememişsin zaten, dün de yememiştin’ yemezsen sana hiçbirşey yok’ gibi cümleler son derece iletişimi ve ilişikiyi olumsuz etkileyen konuşmalar olabilir.  

5.Çocuğunuzu dinlerken onu önemseyin, duygu ve düşüncelerini ifade etmesine izin verin. Yorum yapmayın, kıyaslamayın, eleştirmeyin.

Anne: ‘bu oyuncağı çok istiyorsun’ dediğinde

Çocuk: evet, ahmette de var, ben de istiyorum bana hiç böyle bir oyuncak almadınız

Anne: Ahmetin oynadığı oyuncağı sevdin anladım.

Çocuk: Evet o oyuncağı oynamak istiyorum merak ediyorum.

Anne: O oyuncağı merak ediyorsun

Çocuk: Aslında gidip Ahmet’e sorucam belki oynamama izin verirse almamıza gerek kalmaz.

Anne: dene istersen.

Bu diyalog gibi eğer sadece dinler ve tekrar ederseniz çocuğunuzun kendi çözümünü bulmasına yardımcı olur hem de olası bir çatışmadan kurtulursunuz. Şunun gibi:

‘Ama senin bir sürü oyuncağın var. Hem Niye Ahmet’le karşılaştırıyorsun ki? Biz sana almıyor muyuz? Sen oyuncaklarının kıymetini de bilmiyorsun, hepsini kırıp attın. Hem o kadar para da vermeyiz, paramız bitti’ diyerek  hem anlamamış hem konuyu dağıtmış, hem eleştirmiş hem de hiçbir sonuca varamamış oluyorsunuz.

6.İlkeli ve tutarlı olun. Anne ve baba ortak kararlarla çocuğunuzun aklını karıştırmadan aynı şeyi ifade etmeye çalışın. Ona karşı dürüst olun çünkü çocuklar siz onlara dürüst iseniz size doğruca ve dürüst bir biçimde cevap verirler.