4-5 Yaşlarında Psikolojik Gelişimi

4-5 Yaşlarında Psikolojik Gelişimi

Bu dönem, çocuklarınızın dışında kendi psikolojinizi de sağlam tutmaya çalışmanız gereken bir dönem. Çünkü 4 – 5 yaş arası çocuklar her şeyi merak ederler ve bu öğrenme aşamasında sizi epey bir yorarlar.

Bu yaş çocuklarının soruları daha kapsamlı olmaya başlar; ölüm, dünyanın oluşumu, yok olması, güneşin gökyüzünde durması onun için merak konusudur. Bu durumda kitaplardan birlikte araştırma en uygun yanıt yoludur. Ayrıca müze, sanat atölyesi gibi yerlere gidilebilir. Makineler, teknoloji, tarih müzesi ilgisini çekebilir. Bu Dönemde, Hayali Arkadaşlar Edinebilirler Bazılarının hayali arkadaşları sık değişirken bazılarının uzun süreli aynı kalabilir. Hayali hikayeleri gerçekten tam ayıramayabilir ve korku geliştirebilir. Hayalet vs. ona gerçekmiş gibi gelebilir. Bu durumda asla alay etmemeli, onlarla korkutmamalı, bunların sadece hikaye ve kitaplarda olduğun ona anlatmalısınız.

Sorun çözmede onun hayal dünyasına katılma, sorunu orada yaşayıp çözüm bulmak bu yaş grubunda hem etkili hem de ikiniz içinde eğlenceli bir yoldur. Özgür Olmak İsterler Onun özgürlüğüne saygı duymalı, yeme – giyinme gibi konularda karar vermesine izin vermelisiniz. Seçenekleri kısıtlamak, bu durumun içinden çıkılmaz bir soruna dönüşmesini engelleyecektir. Oynanacak oyuna karar verebilir. Yine bazen sizin onun arkasında olduğunuzu bilmesine de izin verin. Arkadaşları bir yere tırmanması istiyor ve korkuyorsa siz izin vermeyerek onu korktuğunu açıklamaktan koruyabilirsiniz. Böylece kendini güvende hisseder. Cinselliği Merak Ederler Bu yaşta hem kendi hem de karşı cinsin cinselliğine ilgi başlar. Kendi genital organı ile oynar, diğerlerini görmek ister ve kendi organını arkadaşlarına gösterir. Bu korkulacak bir olay değil, basit cinsel meraktır. Erkek kadın farkını merak eder. Soruları basit, ayrıntıya girmeden yanıtlamak yeterlidir. Genital organa ilgi sağlıklı ve doğaldır. Ancak çocuklara çıplaklığın ve seksüel oyunların toplum içinde, başkalarının yanında doğru olmadığı anlatılmalıdır. Genital organın özel olduğunu öğretmek gereklidir. Yasak Olana İlgi Duyarlar Sizin izin vermediğiniz oyunları diğer çocuklar oynuyorsa çekici gelir. Size kabalık yapıp küfür edebilir. Aşırı tepki vermek yerine karşınıza alıp konuşmak davranışın olumsuz yanlarını anlatmak, tekrarlanmasını önler. Bu dönemde kötü ve iyiyi keşfederler. Davranışlarınızla örnek olmak, onun kötü davranışı isteyerek yapmakla kazara yapmak arasındaki farkı öğrenmesini ve doğruya yönelmesini sağlar. Ceza en son düşünülmelidir. Ceza verilirken de verilme nedeninin çocuğunuzun değil davranışın kötülüğü olduğu açıkça anlatılmalıdır. Bu yaşta çocuklar sorumluluk alabilirler. Odalarını kendileri toplayabilir, masayı hazırlayıp toplayabilirler. Sorumluluk onların bağımsızlığını ve özgüvenini destekleyecektir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Aşırı ürkek, çekingen veya aşırı agresif davranışları varsa

Ailesinden ayrılmaya hala aşırı reaksiyon veriyorsa

Herhangi bir aktiviteyi 5 dakikadan daha uzun devam ettiremiyorsa

Diğer çocuklarla oynamak ilgisini çekmiyorsa, insanlardan kaçıyorsa

Çoğunlukla üzgün ve endişeli ise * Yemek, tuvalet ve uyku sorunları varsa

Gerçekle hayali ayıramıyorsa

Adını, soyadını tam söyleyemiyorsa

Konuşurken ben, sen, o kavramlarını ve geçmiş zamanı tam kullanamıyorsa

Kalem tutamıyorsa

Giysilerini çıkaramıyorsa doktorunuza danışmalısınız.